Backlink Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink çalışması bir önceki google webmaster güncellemesi sonunda çok önemli bir yere sahipti yalnız şuan durum biraz daha farklı...

Öncelikle google backlink çalışması yapılan sitenin kategorisine uygun kategorilerde çalışma yapılmasını istediğini belirtmek isterim. Eskiden olduğu gibi sitenizi olduk olmadık sitelerde reklam yaparak yükseltme şansınız elinizden alınmış oluyor. Fakat biliyorsunuz ki sadece bir çeşit backlink çalışması mevcut değildir. Gelin site değeriniz arttıracak backlink çalışmalarına ve hangi koşullarda backlink çalışması yapılabileceği konusunda bilgilerimizi aktaralım.

Sitenizi yükseltecek backlink çalışması nasıl yapılır?

Artık google backlinki çok bu sitenin ben bu siteyi yükselteyim demek yerine, site içeriğiniz ve kalitesine göre ve alınan backlinkin bulunduğu kategoriye göre sitenizi değerlendirmektedir. Yani siteniz otel konusunda olduğunu varsayalım. Tatil siteleri ve otel sitelerinden alacağınız linkler sitenize değer katacak fakat bir haber sitesindeki link daha az değer kazanmanızı sağlayacak. Kısacası hangi kulvarda koşmak istiyorsanız o kulvarda kendi bağınızı kurmanız gerekmektedir.

Ya da diğer bir yol kişisel blog sitelerinde tanıtım yazısı içerisinde 1-2 backlink kullanmak faydalı olacaktır. Yani site kategoriniz ne olursa olsun kişisel bloglardan alınan backlink tanıtım yazısı ve sitenin gücünü sizin sitenize aktaracaktır. Tanıtım yazısı ile alınan backlinklerin kalıcı olması ise diğer bir avantajıdır.

Bir diğer kaliteli backlink ise footer linktir. Fakat kendi kulvarınızda bir sitede footer link faydalı olacaktır. Aksi taktirde yanlış backlink sitenizi yerle bir edebilir.

Backlink çalışmasına ne zaman başlanır?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir fakat sürekli bir takip gerektirir. Yani sitenizin hiti, arama motoru sıralaması gibi durumlar göz önüne alınarak backlink çalışması yapmak gerekmektedir. Örneğin yeni bir site açtınız. Hemen backlink çalışması yapmak yarar yerine zarar verebilir. Siteniz biraz palazlandıktan sonra çalışmaları haftalık takibe dayalı olarak yapılabilir. Örneğin 100 içeriğiniz var ve hitiniz 100-200 hitte takıldı ve ilerlemiyor. Bu durumda bir tanıtım yazısı veya bir footer link ile beslerseniz hitiniz hemen artış gösterecektir. Sonraki sabit hite geldiğinde tekrar benzer çalışmalar yapılarak site hitlendirilir ve doğru backlink çalışması yapmış olursunuz.